Detal maszyny do robienia buziaczków profesora Popka

Linoryty, papier hahnemühle, format 50×70 cm, 2016-
400 EUR / 14 500 BHT / 1650 PLN

Seria linorytów prezentowana na papierze o wymiarach 50×70 cm, tworzona od 2016 roku, stanowi dialogiczną odpowiedź na małą formę graficzną profesora Artura Popka – mezzotintę “Maszyna do robienia buziaczków”.

Filozofia percepcji i skali

Moje linoryty eksplorują fascynującą dialektykę między mikro a makro światem, zapraszając odbiorcę do przekraczania konwencjonalnych granic percepcji. Każdy z tych graficznych utworów stanowi swoistą medytację nad wielowymiarowością rzeczywistości, ujawniając jak zmiana perspektywy może transformować nasze postrzeganie i otwierać przed nami zupełnie nowe wymiary doświadczenia.

Wielość światów w jednym spojrzeniu

W tej serii szczególną uwagę poświęcam fenomenowi wielości światów, które ujawniają się przed nami w zależności od przyjętego punktu widzenia. Linoryt, jako technika oparta na usuwaniu materii, doskonale koresponduje z procesem odkrywania ukrytych warstw rzeczywistości – to, co zostaje wydobyte z płaszczyzny, staje się bramą do nowego postrzegania.

Materialne ucieleśnienie koncepcji

Dotychczasowy dorobek serii obejmuje trzy ukończone prace, które funkcjonują zarówno autonomiczie jak i elementy szerszej narracji o naturze percepcji. Za niedługo będzie gotowa czwarta praca, rozwijając dalej dialog między detalem a całością, między jednostkowym a uniwersalnym doświadczeniem.

Podsumowanie

Seria “Detal z maszyny do robienia buziaczków profesora Popka” to nie tylko hołd złożony innemu twórcy, ale przede wszystkim własna artystyczna eksploracja granic między widzialnym a niewidzialnym. To zaproszenie odbiorcy do współuczestnictwa w odkrywaniu nieskończonej złożoności świata, która objawia się zarówno w najmniejszym detalu, jak i w perspektywie makro. W każdym linorycie z tej serii zaklęta jest refleksja nad tym, jak wielowarstwowa i wielowymiarowa jest rzeczywistość, która nas otacza.